Obec Chodouň

O obci

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1271, kdy je připomínána jako součást žebráckého panství. Obec leží dva kilometry od města Zdice, dvanáct kilometrů západně od okresního města Beroun. Obec se rozkládá na výměře 424 ha, má 261 staveb s číslem popisným, ve kterých trvale žije 620 obyvatel.

Významní rodáci

Jan  Z I K A (1902 - 1942) známý činitel protifašistického odboje, patří k významným chodouňským rodákům. Narodil se v Chodouni v roce 1902. Vyučil se ševcem u ševcovského mistra p.Emila Skaly. Za okupace byl významným komunistickým činitelem, členem 2.ilegálního výboru KSČ.

V roce 1942 byl nacisty dopaden u manželů Praizlerových v Praze. Podlehl smrtelnému zranění při spouštění z okna bytu. Manželé Blažena a Josef Praizlerovi, kteří pocházeli z Chodouně, byli za ukrývání J.Ziky nacisty popraveni. Proto je zde třeba připomínat nejenom jméno J.Ziky, ale také manžele Praizlerovi, kterým byla odhalena pamětní deska na domu, v němž v Praze bydleli. V naší obci jsou jména J.Ziky i manželů Praizlerových trvale připomenuty na seznamu obětí obou světových válek na místním pomníku.

 

Josef  P O N C A R  (1902 - 1986) lidový hudební skladatel, autor celé řady známých polek a valčíků. Narodil se v Chodouni 14.3.1902. Rodný domek, na kterém je umístěna pamětní deska, se nachází před mostem po pravé straně při vjezdu do obce od Zdic. 

Z těch nejznámějších skladeb jsou to "Chodouňská polka", "Přes dvě vesnice", "Andulička", "Karlíčku můj", "Za potočinou", "Zvonky v loretě","Já nemám nic" a další. Ve stejném roce a dokonce i měsíci se narodili i dva další známí lidoví skladatelé Karel Vacek a Jaromír Vejvoda.
V roce 1972 u příležitosti 70.narozenin se konal společný koncert těchto průkopníků lidovek s jejich osobní účastí v chodouňském kulturním domu.
Obec si každých 5 let připomíná výročí J.Poncara koncertem dechové hudby, naposledy letos – 10.3.2007, kdy v Chodouni koncertovala Hrádecká dechovka se svými sólisty a hostem M.Černohouzem. Sál místního kulturního domu byl beznadějně vyprodán. Josef Poncar žil později se svojí rodinou v sousedních Zdicích. V roce 1986 zemřel a je pochován na zdickém hřbitově. Na rodném domku byla v roce 1997 odhalena pamětní deska. Obec připomíná svého významného rodáka každých 5 let koncertem známých dechovek.
 

Ing.Vladimír  K O L L E R /1926-1997 / -byl pověřen funkcí hlavního inženýra celé tranzitní soustavy plynu a spolu se svým početným kolektivem pracovníků Plynoprojektu Praha se podílel na její koncepci a následné zdárné realizaci . Narodil se v Chodouni 25.8.1926. Vystudoval ČVÚT - strojní fakultu v Praze. Ve zmíněném Plynoprojektu se postupně vypracoval do funkce hlavního inženýra tranzitní soustavy.Dále přednášel na Vysoké škole chemicko technologické .Tranzitní soustava se díky přepravní kapacitě 75 miliard m3 zemního plynu za rok stala uznávanou  stavbou zahraničními odborníky.Ing.Koller zemřel náhle v den svých 71.narozenin roku 1997.

V současné době působí v obci   Helena B A K E R - zkušená degustérka vína. Hluboké znalosti v tomto směru nabyla studiem na prestižní vinařské akademii Wine & Spirit Education Trust v Londýně, kde získala Diplom WSET. Zahraniční praxe a účast v degustačních porotách prestižních mezinárodních soutěží rozšířila její obzory o poznávání vín hlavních evropských vinařských oblastí. Stala se konzultantkou The Prague Wine Society, lektorkou na Prague institute, volnou novinářkou a publikuje práce o víně a jeho jakosti. 

Organizace a spolky v obci 

SOKOL Chodouň- fotbalový oddíl  založen 1943

Sbor dobrovolných hasičů- založen 1903

Divadelní soubor -vznikl na sklonku 19. století

Obec  baráčníků ORLICE Chodouň - založena ve 30.letech 20.st. - ukončila svoji činnost v 90.letech min.st.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes je: 28.03.2017

Dnes má svátek: Soňa

Aktuality

Finanční pomoc pro Aleše
více
Rozpočet 2017 DSO ML
více
Pozvánka Valná hromada DSO ML
více
Veřejné zasedání ZO
Veřejné zasedání Zastupitelstva obce Chodouň se koná ve čtvrtek 30.3.2017 od 18.00 hod. v předsálí Obecního domu. Hlavní bod programu - rozpočet obce na rok 2017.
více
Rozpočet 2017
více
Poděkování
více
Zápis dětí do MŠ Chodouň 2017/2018
více
Výroční zpráva za rok 2016
více
Sdělení občanům
více
Upozornění pro občany
více

Anketa

Jak se Vám líbí nový vzhled internetových stránek?

Líbí
odpověď Líbí(76%)
76%
Nelíbí
odpověď Nelíbí(24%)
24%