Obec Chodouň

O obci

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1271, kdy je připomínána jako součást žebráckého panství. Obec leží dva kilometry od města Zdice, dvanáct kilometrů západně od okresního města Beroun. Obec se rozkládá na výměře 424 ha, má 261 staveb s číslem popisným, ve kterých trvale žije 620 obyvatel.

Významní rodáci

Jan  Z I K A (1902 - 1942) známý činitel protifašistického odboje, patří k významným chodouňským rodákům. Narodil se v Chodouni v roce 1902. Vyučil se ševcem u ševcovského mistra p.Emila Skaly. Za okupace byl významným komunistickým činitelem, členem 2.ilegálního výboru KSČ.

V roce 1942 byl nacisty dopaden u manželů Praizlerových v Praze. Podlehl smrtelnému zranění při spouštění z okna bytu. Manželé Blažena a Josef Praizlerovi, kteří pocházeli z Chodouně, byli za ukrývání J.Ziky nacisty popraveni. Proto je zde třeba připomínat nejenom jméno J.Ziky, ale také manžele Praizlerovi, kterým byla odhalena pamětní deska na domu, v němž v Praze bydleli. V naší obci jsou jména J.Ziky i manželů Praizlerových trvale připomenuty na seznamu obětí obou světových válek na místním pomníku.

 

Josef  P O N C A R  (1902 - 1986) lidový hudební skladatel, autor celé řady známých polek a valčíků. Narodil se v Chodouni 14.3.1902. Rodný domek, na kterém je umístěna pamětní deska, se nachází před mostem po pravé straně při vjezdu do obce od Zdic. 

Z těch nejznámějších skladeb jsou to "Chodouňská polka", "Přes dvě vesnice", "Andulička", "Karlíčku můj", "Za potočinou", "Zvonky v loretě","Já nemám nic" a další. Ve stejném roce a dokonce i měsíci se narodili i dva další známí lidoví skladatelé Karel Vacek a Jaromír Vejvoda.
V roce 1972 u příležitosti 70.narozenin se konal společný koncert těchto průkopníků lidovek s jejich osobní účastí v chodouňském kulturním domu.
Obec si každých 5 let připomíná výročí J.Poncara koncertem dechové hudby, 10.3.2007 v Chodouni koncertovala Hrádecká dechovka se svými sólisty a hostem M.Černohouzem , v březnu 2012 u příležitosti 110. výročí vystoupila Rožmitálská venkovanka a dále v květnu 2017 nejmenší chodská dechovka "Sedmihorka". Josef Poncar žil později se svojí rodinou v sousedních Zdicích. V roce 1986 zemřel a je pochován na zdickém hřbitově. Na rodném domku byla v roce 1997 odhalena pamětní deska. 
 

Ing.Vladimír  K O L L E R /1926-1997 / -byl pověřen funkcí hlavního inženýra celé tranzitní soustavy plynu a spolu se svým početným kolektivem pracovníků Plynoprojektu Praha se podílel na její koncepci a následné zdárné realizaci . Narodil se v Chodouni 25.8.1926. Vystudoval ČVÚT - strojní fakultu v Praze. Ve zmíněném Plynoprojektu se postupně vypracoval do funkce hlavního inženýra tranzitní soustavy.Dále přednášel na Vysoké škole chemicko technologické .Tranzitní soustava se díky přepravní kapacitě 75 miliard m3 zemního plynu za rok stala uznávanou  stavbou zahraničními odborníky.Ing.Koller zemřel náhle v den svých 71.narozenin roku 1997.

V současné době působí v obci   Helena B A K E R - zkušená degustérka vína. Hluboké znalosti v tomto směru nabyla studiem na prestižní vinařské akademii Wine & Spirit Education Trust v Londýně, kde získala Diplom WSET. Zahraniční praxe a účast v degustačních porotách prestižních mezinárodních soutěží rozšířila její obzory o poznávání vín hlavních evropských vinařských oblastí. Stala se konzultantkou The Prague Wine Society, lektorkou na Prague institute, volnou novinářkou a publikuje práce o víně a jeho jakosti. 

Organizace a spolky v obci 

SOKOL Chodouň- fotbalový oddíl  založen 1943

Sbor dobrovolných hasičů- založen 1903

Divadelní soubor -vznikl na sklonku 19. století

Obec  baráčníků ORLICE Chodouň - založena ve 30.letech 20.st. - ukončila svoji činnost v 90.letech min.st.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes je: 21.07.2018

Dnes má svátek: Vítězslav

Aktuality

Noviny č. 2/2018
více
Veřejná vyhláška
více
Informační povinnost (GDPR)
více
Dobročinný jarmark
více
Dohoda o zajišťování výkonu přenesené působnosti ve věcech přestupků
více
Záměr prodat části pozemku p.č. 393/1
více
Nařízení obce Chodouň č.1/2017
více

Změna termínu svozu odpadu

 POZOR ZMĚNA !!!!!

 Svozový den komunálního odpadu v naší obci se mění ze středy na čtvrtek.

 Ke změně dochází z technických důvodů. Děkujeme za pochopení.

Anketa

Jak se Vám líbí nový vzhled internetových stránek?

Líbí
odpověď Líbí(76%)
76%
Nelíbí
odpověď Nelíbí(24%)
24%